Modernizacja instalacji z dostawą i montażem magazynu energii elektrycznej dla Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Kaliszu
Przedsięwzięcie pn.: „Modernizacja instalacji z dostawą i montażem magazynu energii elektrycznej dla Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Kaliszu” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie przekazania środków w kwocie 94.500,00 zł.
ZADANIE DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
KRAJOWYCH WFOŚiGW W POZNANIU W
RAMACH UMOWY NR 610/U/400/3/2026
Przedsięwzięcie pn.: „Modernizacja instalacji z dostawą i montażem magazynu energii elektrycznej dla Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Kaliszu” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie przekazania środków w kwocie 94.500,00 zł. Przedsięwzięcie realizowane jest w roku 2026 polega na: Modernizacja instalacji z dostawą i montażem magazynu energii elektrycznej dla Okręgowego Urzędu Miar w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Kaliszu jest konsekwencją zrealizowanych zadań w obiektach Wydziału Zamiejscowego w Kaliszu w 2024 r. w ramach których dostarczono i zamontowano instalację fotowoltaiczną, którą jako źródło wytwórcze przyłączono do sieci elektroenergetycznej ENERGA Obrót. W następstwie tego OUM w Poznaniu rozlicza się jako prosument. Efektem
rzeczowy zadania będzie dostawa i montaż magazynu energii elektrycznej o pojemności nie mniejszej niż 40,96 kWh (z możliwością rozbudowy pojemności) w Wydziale Zamiejscowym w Kaliszu. Magazyn zostanie zamontowany w budynku w rejonie podłączenia instalacji PV z jednoczesną rozbudową instalacji (nowe obwody) i wykonaniem podrozdzielnic: AC GRID / LOAD / AC BACKUP z zabezpieczeniami dla zamontowanych inwerterów . Zakładana trwałość urządzenia zapewni w czasie min. 10 lat uzyskiwanie efektu ekologicznego. Zostanie zapewniona przez zastosowanie baterii LiFePO4 (litowo – żelazowo – fosforanowe) charakteryzujących się wysoką trwałością i stabilnością termiczną, o małym ryzyku przegrzania oraz wysoką
głębokością rozładowania pozwalającą efektywnie wykorzystać zgromadzoną energię bez ryzyka skrócenia żywotności magazynu. Pozwoli to na efektywniejsze zarządzanie nadwyżkami wyprodukowanej energii elektrycznej. Będzie możliwe gromadzenie nadwyżek energii w ciągu dnia, a następnie jej wykorzystanie wtedy, kiedy produkcja z paneli fotowoltaicznych nie będzie wystarczająca, szczególnie w nocy do zasilania pompy ciepła gruntowej o mocy grzewczej 42,8 kW i pompy powietrznej o mocy grzewczej 16 kW . Magazyn energii elektrycznej umożliwi w jeszcze większym stopniu pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię. Efektem ekologicznym zadania będzie redukcja dwutlenku węgla i pozostałych zanieczyszczeń pochodzących z paliw zużytych do pozyskania energii elektrycznej.
Planowana wartość przedsięwzięcia brutto: 116.364,00 zł
Przyznane dofinansowanie ze środków WFOŚiGW: do 94.500,00 zł
Informacje odnośnie WFOŚiGW można znaleźć na stronie:
https://www.wfosgw.poznan.pl/